ابلاغ شیوه‌نامه صادرات دام از هفته آینده/ واردات نهاده‌های دامی ۱۵ درصد کاهش می‌یابد
۱۴۰۱/۰۵/۰۶

وزیر جهاد کشاورزی گفت:‌ شیوه‌نامه صادرات تولیدات دامی برای حمایت از دامداران از هفته آینده ابلاغ می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، سید جواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی در سفر هیات دولت به استان همدان، در شهر نهاوند در گفت‌ و گو با خبرنگار صدا و سیما گفت: در سی امین سفر هیات دولت به استان همدان در خدمت مردم خوب شهرستان نهاوند هستیم و تلاش ما بر این است که با مصوباتی که در سفر پیشنهاد شده و امشب در جلسه شورای اداری در محضر رئیس جمهور تصویب می‌شود‏، بتوانیم اتفاق خوبی را در حوزه کشاورزی شهرستان نهاوند ایجاد کنیم.

وی با بیان این که شهرستان نهاوند ظرفیت‌های بسیار خوبی در حوزه کشاورزی دارد‏، افزود: یک سوم اشتغال مردم در استان همدان یعنی حدود ۲۹ درصد اشتغال متعلق به بخش کشاورزی است و در این راستا مدیران این منطقه و نماینده مردم در مجلس پیگیری‌های فعالانه و بسیار خوبی در حوزه مسائل بخش کشاورزی دارند.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به افتتاح طرح ۷۵ هزار تنی طرح توسعه خوراک دام در نهاوند، گفت: افتتاح این طرح می‌تواند اتفاق خوبی در حمایت از صنعت دامپروری این شهرستان باشد.

وی به حمایت دولت از تولیدات کشاورزی و دامپروری این منطقه اشاره کرد و افزود: در بحث مربوط به کشاورزی، خرید گندم با همت کشاورزان ایرانی ادامه دارد و پیش‌بینی ما این است که به مرز ۷ میلیون تن برسیم.

مقام عالی وزارت خاطرنشان کرد: در زمینه تولیدات دامی نیز شیوه‌نامه صادرات دام با توجه به پیگیری دامداران و مصوبات صورت گرفته از هفته آینده ابلاغ می‌شود تا از تولیدات دامداران حمایت شود.

وی افزود: با مذاکرات صورت گرفته صادرات طیور به عراق به صورت رسمی از هفته گذشته بازگشایی شده است که ما می‌توانیم در صادرات در این حوزه را هم داشته باشیم.

ساداتی‌نژاد بیان کرد: در حوزه حمایت از تولید مرغداری‌ها، مرغ مادری و تولید جوجه یکروزه هم تمهیداتی را بزودی ابلاغ می‌کنیم تا بتوانیم از این بخش نیز حمایت کنیم تا تولید در صنعت دام و طیور با قوت ادامه یابد.

به گفته وی، دست‌اندرکاران صنعت دام و طیور کشور بعد از مردمی‌سازی یارانه‌ها تا به امروز زحمت زیادی در حوزه تامین غذا کشیده‌اند که در همین جا از همه این عزیزان تقدیر و تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: شرایط بسیار سختی تا به امروز وجود داشته و امیدوارم با همکاری وزارت جهاد کشاورزی با تولید کنندگان‏، بتوانیم در راستای کاهش مشکلات این قشر گام برداریم.

وزیر جهاد کشاورزی در خصوص پرداخت مطالبات کشاورزان گندمکار نیز گفت: تاکنون نزدیک به ۴۹ هزار میلیارد تومان پرداخت مطالبات صورت گرفته است و هر روز این امر استمرار می‌یابد. تمام تلاش ما با کمک بانک‌ها این است که بتوانیم مطالبات کشاورزان عزیز را با سرعت بیشتری پرداخت کنیم.

وی افزود: با مذاکرات صورت گرفته با بانک‌ها تا هفته آینده نیز گشایش بهتری خواهیم داشت و امیدوارم بتوانیم رضایت کشاورزان عزیز را جلب کنیم.

ساداتی‌نژاد تصریح کرد: در زمینه خوراک دام نیز سیاست وزارت جهاد کشاورزی حمایت از خوراک دام آماده است، به دلیل این که بهره‌وری بالاتری دارد و عملا با توسعه کارخانه‌های خوراک دام البته با لحاظ کیفیت خوراک که مد نظر دامداران نیز هست، ما می‌توانیم واردات نهاده‌های دامی را تا حدود ۱۵ درصد در کشور کاهش دهیم که فوق العاده مهم است.

به گفته وی، تاکنون در بخش‌های مختلف حدود ۹ میلیون تن ذرت و ۴.۶ میلیون تن سویا وارد کشور می‌شده است که امیدوارم با حمایت از کارخانجات دام، بتوانیم این میزان وارادات را کاهش دهیم.