۱۲۰۰ تن پیله تر ابریشم در کشور تولید شد

رییس مرکز نوغانداری کشور اعلام کرد: تاکنون 1200 تن پیله تر ابریشم توسط نوغانداری تولید شده است.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور تولیدات دامی و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، عدیل سروی در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: امسال تولید 1400 تن پیله تر پیش بینی شده که از این میزان تا کنون 85 درصد بالغ بر 1200 تن پیله تر برداشت شده و در بخشی از استان های شمالی مانند گیلان برداشت ها ادامه دارد.

وی اظهار داشت: با دستیابی به تولید 1400 تن پیله تر، رکورد 10 ساله در این محصول به دست خواهد آمد.

سروی، تولید پیله تر در سال 97 را 9800 تن عنوان کرد.

وی با بیان این که تعداد استان هایی که فعالیت نوغانداری دارند از 22 استان به 31 استان رسیده است، گفت: استان های گیلان، خراسان رضوی، گلستان، خراسان شمالی ،مازندران، اصفهان و آذربایجان شرقی از استان های عمده تولید پیله تر در کشور هستند.

رییس مرکز نوغانداری کشور در عین حال از افزایش 55 درصدی توزیع تخم نوغان در سال 98 خبر داد و تصریح کرد: توزیع نوغان در کشور از 25 هزار و 700 جعبه در سال گذشته به 39 هزار و 700 جعبه در سال جاری افزایش داشته است.

وی ادامه داد: توزیع تخم نوغان درمناطق جنوبی و گرمسیری از 25 اسفند ماه سال 97 آغاز شد و در مناطق سردسیری تا 10 خرداد ماه ادامه داشت.

سروی درباره قیمت تخم نوغان نیز اذعان داشت: امسال تخم هر جعبه نوغان به قیمت 7500 تومان و به صورت حمایتی از سوی دولت تامین شد و حدود 20 سال است که افزایش قیمت تخم نوغان را نداریم.

وی با بیان این که در هر جعبه 27 هزار عدد تخم نوغان وجود دارد، گفت: امسال قیمت خرید تضمینی پیله تر 21 درصد افزایش داشته اگر چه قیمت این محصول در بازار بالاتر است.

سروی نیاز نخ ابریشم کشور را سالانه 540 تن عنوان و تصریح کرد: سال گذشته 28 درصد نیاز کشور به نخ ابریشم از طریق تولید پیله در داخل تامین شد و پیش بینی می کنیم امسال 40 درصد از نیاز کشور به نخ ابریشم با تولید پیله داخلی تامین شود.

وی از ورود سازمان مرکزی تعاون روستایی برای خرید توافقی پیله تر نیز خبر داد و گفت: این اقدام به منظور تنظیم بازار و جلوگیری از افت قیمت انجام گرفته است.

ریییس مرکز نوغانداری کشور اظهار داشت: این سازمان در دو استان گلستان و گیلان خرید توافقی پیله تر ابریشم را انجام می دهد.