کاهش ۱۰ هزار تومانی گوشت قرمز در کشور/ شرایط متعادلی در تولید مرغ داریم

رضائی گفت: امسال زایش دام از شرایط خوبی برخوردار بود و همین امر موجب کاهش 10 هزار تومانی قیمت گوشت در سطح کشور شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور تولیدات دامی و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مرتضی رضائی، معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در حاشیه دومین نشست تشکل های جهادی در رونق تولید در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به بارندگی‌های مناسب و حاصلخیزی مراتع، زایش دام از شرایط خوبی برخوردار بود که همین امر موجب شد قیمت گوشت به طور متوسط در سطح کشور 10 هزار تومان ‌کاهش یابد و به نقطه متعادلی برسد.

وی درخصوص واردات گوشت گفت: با توجه به آنکه موظف هستیم برای ذخایر استراتژیک واردات داشته باشیم، از ابتدای سال تا کنون 34 تا 35 هزارتن گوشت گوساله و 4 تا 5 هزارتن گوشت گوسفند وارد کشور شد.

رضائی با اشاره به اینکه در زمینه تولید مرغ شرایط متعادلی داریم، بیان کرد: براین اساس پشتیبانی امور دام موظف است مازاد نیاز مرغداران را خریداری کند، در یک ماه گذشته 220 هزارتن مرغ در کشور تولید شد که با احتساب نیاز داخل 20 هزارتن مرغ مازاد باید توسط پشتیبانی خریداری شود، ضمن آنکه مجوز صادرات به صورت محدود داده ایم تا بتوانیم بازارهای صادراتی را حفظ کنیم.

وی قیمت گوشت قرمز را تابع عرضه و تقاضا دانست و گفت: قیمت گوشت مرغ براساس آنچه مدنظر وزارت جهاد کشاورزی است همراه با سود منطقی در بازار باید عرضه شود، به همین منظور کارگروهی در وزارت صمت تشکیل شده تا نرخ کارشناسی مرغ را برحسب قیمت تمام شده تولید اعلام کند.

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی قیمت کنونی هر کیلو گوسفند زنده را 34 تا 35 هزار تومان اعلام کرد و افزود: براساس آمار بانک مرکزی و مرکز آمار، قیمت گوشت نسبت به ایام قبل از عید کاهش پیدا کرده است که با ورود گوشت به بازار، مجدد قیمت‌ها شکسته می‌شود.

رضائی گفت: با توجه به بارش‌های اخیر و شرایط خوب زایش پیش بینی می‌شود که تولید گوشت قرمز تا پایان سال به 860 هزار تن برسد، نکته حائز اهمیت آن است که به سبب شرایط مساعد مراتع و دسترسی عشایر به علوفه رایگان، هزینه تولید کاهش پیدا کرده است.

 انتقاد وزارت جهاد کشاورزی از افزایش قیمت سبوس

معاون وزیر امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با انتقاد از افزایش قیمت سبوس بیان کرد: اخیرا قیمت سبوس بدون حضور وزارت جهاد کشاورزی در کارگروهی مصوب شده است، به همین دلیل ما اعتراض خود را به وزارت صمت اعلام کرده‌ایم.

وی گفت: قیمت هر کیلو سبوس طبق مصوب قبل   860 تومان بود و اکنون قیمت هر کیلو سبوس به یک هزار و 250 تومان افزایش یافته است که وزارت جهاد کشاورزی نسبت به این نوسان قیمت اعتراض دارد، چرا که رشد چشمگیر قیمت منجر به افزایش هزینه تولید می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در پایان درباره آخرین وضع نهاده‌های دامی تصریح کرد: در بهمن سال گذشته به سبب نوسان نرخ نهاده‌های دامی، وزارت جهاد کشاورزی سیستم توزیع را عوض کرد به گونه‌ای که هم اکنون از طریق جهاد کشاورزی استان‌ها در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گیرند و اگر تولیدکنندگان با مشکلاتی در توزیع و قیمت در خصوص نهاده‌های دامی مواجه شدند، موضوع را به ما گزارش دهند.