پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی به دامداران

پرداخت تسهیلات ارزان قیمت اشتغال پایدار روستایی به دامداران منوط به هویت گذاری دام ها و ثبت آن در سامانه جامع اصلاح نژاد است.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور تولیدات دامی و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، رییس مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی کشور در گفت و گو با خبرنگار ما ضمن اعلام این مطلب اظهار داشت: ۴.۵ میلیون راس دام بزرگ و کوچک تا مرداد ماه امسال با همکاری مرکز اصلاح نژاد دام کشور، هویت گذاری و در سامانه جامع اصلاح نژاد دام این مرکز ثبت شده است.

مختارعلی عباسی افزود: از این تعداد دام ۴ میلیون راس گاو، ۱۰۰ هزار راس گاومیش، ۶۲ هزار راس بز، ۷۸ هزار نفر شتر، ۳۱۰ هزار راس گوسفند و ۱۲۹ راس اسب می باشد.

وی هدف از هویت گذاری دام های کوچک و بزرگ را جلوگیری از قاچاق و کنترل و برآورد تولید در کشور عنوان و تصریح کرد: هویت گذاری دام ها یک الزام قانونی است.

عباسی با اشاره به وجود ۷۵ میلیون راس دام کوچک و بزرگ در کشور و بالا بودن هزینه های عملیات هویت گذاری به ویژه در مورد دام کوچک گفت: مرکز اصلاح نژاد دام کشور بر اساس اعتباری که همه ساله به آن تخصیص می یابد نسبت به هویت گذاری دام اقدام می کند.

رییس مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی کشور افزود: اولویت ما برای هویت گذاری دام بزرگ در استان های مرزی کشور است و به تدریج به سمت هویت گذاری دام کوچک حرکت می کنیم.

وی ادامه داد: صندوق بیمه محصولات کشاورزی و سازمان دامپزشکی کشور نیز در فرآیند انجام وظایف قانونی خود نسبت به هویت گذاری دام در کشور با هماهنگی این مرکز اقدام می کنند.

وی درباره هزینه هویت گذاری دام ها اذعان داشت: تعرفه نصب پلاک گوش هر راس دام کوچک در سال ۹۶ بالغ بر دو هزار تومان و دام بزرگ ۴ هزار تومان بوده و هزینه اجرای آن نیز بر حسب مساحت و تعداد دام متغیر است.

عباسی گفت: مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی در صدد است از فرصت های ایجاد شده برای عملیات هویت گذاری دام استفاده کند و از این رو پرداخت تسهیلات ارزان قیمت اشتغال فراگیر و توسعه پایدار روستایی منوط به هویت گذاری و ثبت آن در سامانه جامع اصلاح نژاد دام این مرکز است.

وی تعداد دام کوچک، گوسفند و بره کشور را حدود ۴۶ میلیون راس و بز و بزغاله را نزدیک به ۱۸ میلیون راس عنوان کرد.