ضرورت اجرای طرح های پایلوت برای تنوع بخشی به گیاهان علوفه ای

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: مجموع اقلام علوفه ای و خوراکی متراکم صنعت دام و طیور کشور حدود 72 تا 75 میلیون تن در سال است که 8 تا 9 میلیون تن آن از طریق مرتع تامین می شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور تولیدات دامی و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر مرتضی رضائی امروز سه شنبه در حاشیه مراسم روز مزرعه گیاهان علوفه ای در شهرستان پیشوا به خبرنگار ما گفت: از مجموع اقلام علوفه ای خوراک متراکم مورد نیاز صنعت دام و طیور کشور، سالانه 13 تا 15 میلیون تن نیز شامل دانه ذرت، کنجاله سویا و دانه سویا و مقداری جو از طریق واردات و مابقی شامل علوفه خشبی از طریق داخل تامین می شود.

وی درباره تولید علوفه مرتعی در مناطق البرز و زاگرس اظهار داشت: برخی مناطق کشور مانند البرز و زاگرس که دارای زمین مناسب هستند و خاک تثبیت شده دارند امکان تولید علوفه به صورت دیم در کشور وجود دارد.

رضائی افزود: تولید علوفه به صورت دیم در این مناطق باید بررسی شود، هر چند منافاتی با محیط زیست و حفظ جنگل ها نخواهد داشت، اما با این حال استفاده از چنین پتانسیل هایی باید با مشورت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور انجام شود.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اذعان داشت: اروپا به عنوان قاره سبز نیز مراتع دست کاشت هم دارد که بخشی از غذای دام را پوشش می دهد.

وی در جریان مراسم نیز طی سخنانی بر اجرای پایلوت ها برای تنوع بخشی به محصولات علوفه ای تاکید و تصریح کرد: بهره برداران با بازدید از این پایلوت ها به طور مستقیم در جریان رویکردهای جدید تولید علوفه قرار می گیرند و از آن درک مستقیم خواهند داشت.

رضائی با بیان این که ایران در منطقه خشک واقع شده و با کمبود آب مواجه است، گفت: در ایران تولید علوفه به صورت آبی است و باید این رویکرد تولید به دلیل کمبود آب تغییر کند.

وی افزود: در کشاورزی پایدار نباید به محیط زیست آسیب بزنیم و آب یکی از عوامل زیست محیطی است.

رضائی بر افزایش کیفیت علوفه نیز تاکید کرد و اظهار داشت: کیفیت علوفه های تولید شده در کشور باید افزایش یابد و به حد استاندارد برسد.

وی ادامه داد: ما باید نگاه دیگری به تغذیه دام داشته باشیم و اگر با روند کنونی پیش برویم با توجه به موضوع افزایش میانگین مصرف شیر در کشور، وابستگی بیشتری به واردات علوفه خواهیم داشت.

رضائی گفت: در کشور به کشت های زمستانی علوفه کمتر توجه شده و باید برنامه ریزی برای توسعه استفاده از منابع علوفه جدید داشته باشیم.