خودکفایی کشور در تولید محصولات دامی

کشور در تولید محصولات دامی به خودکفایی رسیده است

معاون امور تولیدات وزارت جهاد کشاورزی گفت : در حال حاضر کشور در تولید کلیه محصولات دامی بجز مقدار کمی گوشت قرمز به خودکفایی رسیده است .

به روابط عمومی معاونت امور تولیدات دامی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، مرتضی رضایی در بازدید از دو واحد پرورش گاو شیری و گوشتی در استان قزوین که منوچهر حبیبی معاون امور اقتصادی استانداری و فاطمه خمسه رییس سازمان جهاد کشاورزی استان نیز حضور داشتند افزود: در حال حاضر بیش از ۸۵ درصد گوشت قرمز مصرف داخلی در کشور تولید و تنها ۱۵ درصد یعنی حدود ۱۵۰ هزار تن از طریق واردات تامین می شود.

وی اظهارداشت : با یک برنامه ریزی مدون پنج یا شش ساله با سرمایه گذاری که انجام خواهد شد طی این مدت در تولید گوشت قرمز نیز به خودکفایی خواهیم رسید .

رضایی تدوین طرح ملی افزایش تولید گوشت قرمز را در راستای سیاست های وزارت جهاد کشاورزی در تامین نیاز داخلی این مواد پروتئینی دانست و افزود: در این طرح با جذب سرمایه گذار درصدد پرورش و تولیدات دام با نژادهای گوشتی مناسب برای تامین گوشت مورد نیاز کشور هستیم .

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی خاطر نشان ساخت: هیچ محدودیتی برای واردات دام و تلیسه مورد نیاز واحدهای پرورش دام کشور وجود ندارد و شرکت های وارد کننده با طی مراحل قانونی می توانند دام مورد نیاز خود را وارد کنند.

رضایی تصریح کرد: در این طرح در راستای تامین گوشت قرمز دام های دومنظوره و نژاد گوشتی وارد خواهد شد .

وی تکمیل زنجیره تولید را یکی از طرح های حمایتی وزارت جهاد کشاورزی از تولید کنندگان این بخش برشمرد و یاد آور شد : زنجیره تولید در بخش دام و طیور از بروز مشکلات برای واحد های تولیدی این بخش در شرایط مختلف اقتصادی، سیاسی و اجتماعی جلوگیری می کند.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد : در زنجیره تکمیل و تولید محصولات دامی می توان واحد های کوچک دام روستایی را نیز در چرخه تولید حمایت کرد.

وی در ادامه با اشاره به لزوم حمایت از واحد های تولیدی کشاورزی و دامپروری گفت : در تولید محصولات دامی علاوه بر تامین نیاز داخلی باید به صادرات نیز توجه جدی کرد.

رضایی در ادامه با اشاره به افزایش قیمت نهاده ها و هزینه های جاری واحد های دام و طیور خاطر نشان ساخت : برای جلوگیری از افزایش غیر منطقی محصولات دامی بایستی هزینه های تولید را کاهش داد تا قیمت نهایی تولید محصولات لبنی و دامی منطقی باشد.