تولید شیر کاهش نیافته است

دو مقام مسئول در تیتر امشب با تکذیب کاهش ۲۵ درصدی تولید شیرخام در کشور از آزاد شدن واردات شیر خشک، کره و کاهش تعرفه واردات محصولات لبنی و شیرخشک انتقاد کردند.

تولید شیر کاهش نیافته است                                                                                   ۱۳۹۷/۰۷/۱۱

دو مقام مسئول در تیتر امشب با تکذیب کاهش ۲۵ درصدی تولید شیرخام در کشور از آزاد شدن واردات شیر خشک، کره و کاهش تعرفه واردات محصولات لبنی و شیرخشک انتقاد کردند.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور تولیدات دامی و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، عباسی رئیس مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی گفت: در دو ماه اخیر اتفاقی نیفتاده که باعث کاهش تولید شیر شده باشد و بررسی های میدانی نشان می دهد تولید شیر ۱۱.۷ درصد افزایش داشته است و میانگین افزایش در کل کشور ۵.۷ است.

عباسی افزود: کارخانجات تا دو ماه پیش، شیر را پس می زدند و نمی دانیم در این دو ماه برای شیر چه اتفاقی افتاده است، شیر محصولی فاسد شدنی است و به محض تولید باید به کارخانجات شیر خشک یا محصولات لبنی تحویل شود.

رئیس مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی گفت: محاسبات نشان می دهد که نهاده های دامی وارداتی حدود ده درصد بهای تمام شده شیر را تشکیل می دهد.

عباسی گفت: با واردات نباید به صنایع لبنی و شیرخشک آسیب بزنیم و باید به سود منطقی و عرفی در همه بخش ها قانع باشیم و نباید دامدار متضرر شود

مقدسی رئیس انجمن صنفی گاوداران هم گفت: ۲۵ درصد واردات شیر که دو میلیون تن می شود برای کارخانجات عدد بزرگی است، مگر چه اتفاقی افتاده که این قدر کاهش تولید داشته باشیم.

مقدسی افزود: الان ما ۳۰ کارخانه تولید شیر خشک داریم و خودکفا شده ایم و سالانه ۱۵۰ تن شیر خشک تولید می شود.

رئیس انجمن صنفی گاوداران با بیان این که نباید فرافکنی کنیم افزود: ما در ۴ ماه نخست، ۳۱ میلیون دلار صادرات شیر خشک داشته ایم و نیازی به واردات نیست اما می خواهند برای واردات ارز ۴۲۰۰ تومان بگیرند و تعرفه واردات را به ۶ درصد کاهش دهند ولی ما مخالفیم برای این که ما به اندازه کافی شیر و شیر خشک تولید می کنیم.

کلامی مدیرکل تنظیم بازار وزارت صنعت گفت: من هم معتقدم نباید فرافنکی کنیم باید بپذیریم که شیر در سبد غذایی خانوار اهمیت دارد و اگر این کالا گران شود قطعا با کالای دیگر جایگزین می شود یا سهم آن در سبد خانوار کاهش خواهد یافت.

مدیرکل تنظیم بازار وزارت صنعت گفت: از هر ۱۱.۵ کیلو شیر یک کیلوگرم شیرخشک و یک کیلو گرم خامه ۴۰ درصد چربی به دست می آید که در مجموع بهای تمام شده یک کیلو گرم شیر خشک حدود ۸ هزار تومان می شد اما الان حدود ۱۹ هزار تومان است، چرا به بهای واقعی تمام شده کالا توجه نمی شود.باکری دبیر انجمن صنفی لبنی هم گفت: کاهش ارائه شیر به کارخانجات به تولید و ظرفیت شیرخشک ربطی ندارد و دبیر انجمن صنفی شیر خشک گفته که پارسال ۵ هزار تن شیر خام دریافت می کرده اند و امسال ۲۵۰۰ تن دریافت می کنند.