تولید بیش از نیاز مرغ و تخم‌مرغ در کشور/ بازارهای صادراتی باید فعال شود

معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی، گفت: تولید مرغ و تخم‌مرغ در کشور بیش از نیاز بازار است و باید بازارهای صادراتی فعال شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور تولیدات دامی و به نقل از خبرگزاری فارس، مرتضی رضائی معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی امروز در نشست خبری روز جهانی زنبورعسل که در وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد در پاسخ به این سؤال که چرا به رغم اینکه گزارش می‌دهید تولید محصولات پروتئینی در کشور وضعیت مناسبی دارد، اما قیمت‌ها همچنان بالا است، آیا کاهش تولید دلیل بالا رفتن قیمت است؟ گفت: زمانی شما می‌توانید کمبود را مطرح کنید که برای هر کدام از این محصولات به بازار مراجعه کنید و وجود نداشته باشد. به هیچ عنوان کمبود محصولات پروتئینی در بازار وجود ندارد.

وی ادامه داد: قیمت مصوب گوشت مرغ کیلویی 11 هزار و 500 تومان است، اما در میدان بهمن که محل تجمع کشتارگاه‌ها است، این قیمت حتی به کمتر از 9 هزار تومان هم رسیده است.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: بیشترین آسیبی که مردم از قیمت بازار می‌بینند، معمولاً فاصله بسیار زیاد عمده‌فروشی و خرده‌فروشی‌ها است.

رضائی در عین حال تأکید کرد که قیمت‌های بازار هیچ ارتباطی به وزارت جهاد کشاورزی ندارد و این وزارتخانه مسئول تأمین و توزیع است.

به گفته رضائی، سرانه مصرف مرغ در کشور 27 کیلوگرم و سرانه مصرف گوشت قرمز 12 کیلوگرم است و تولید مرغ مازاد نیاز کشور بوده و حدود 80 تا 150 هزار تن سالانه گوشت قرمز وارد کشور می‌شود.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی در عین حال گفت: با توجه به تولید بسیار زیاد مرغ و تخم‌مرغ در کشور باید بازارهای صادراتی را فعال کنیم.

 

به گفته رضائی، از قبل از عید تاکنون قیمت گوشت قرمز در بازار کیلویی 10 هزار تومان کاهش یافته و قیمت دام زنده هم افت داشته است.

وی تأکید کرد: معمولاً هیجانات بر بازار قیمت‌ها را بالا می‌برد به دلیل شرایطی که وجود دارد در برخی مواقع موج هیجانات بر بازار سوار می‌شود و قیمت‌ها را بالا می‌‌برد.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به این سؤال که نهادهای دام و طیور به دست تولیدکنندگان نمی‌رسد، گفت: دو نهاده اصلی ذرت و کنجاله سویا که عمده مصرف دامداران و مرغداران را شامل می‌شود به حد کافی وارد و توزیع شده است. به طوری که 800 هزار تن کنجاله سویا در دو ماهه اخیر در کشور توزیع شده است.

رضائی در پاسخ به اینکه مافیای واردات نهاده‌های دامی باز هم نبض بازار واردات این گونه محصولات را در دست گرفتند و حتی محصولات وارداتی خود را به دولت هم نمی‌دهند، گفت: توزیع در دست واردکنندگان نیست و در دست دولت است و بخش خصوصی اگر محصولی وارد می‌کند باید به دولت تحویل دهد و دولت هم با همکاری تشکل‌ها و سازمان‌های استانی نهاده‌ها را توزیع می‌دهند. سالانه 3.5 میلیون تن کنجاله سویا وارد کشور می‌شود و از طریق دولت بین تولیدکنندگان توزیع می‌شود.