ایران سومین تولید کننده عسل در جهان/ سند راهبردی صنعت زنبور عسل رونمایی شد

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ارزش کل سرمایه گذاری فقط در صنعت پرورش زنبور عسل را 6 هزار میلیارد تومان و ارزش تولیدات آن را نزدیک به 3 هزار میلیارد تومان در سال 97 بوده است.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور تولیدات دامی و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر مرتضی رضایی امروز دوشنبه در مراسم گرامیداشت روز جهانی زنبور عسل بر افزایش کیفیت و کمیت عسل و سایر محصولات زنبور عسل تاکید کرد و اظهار داشت: صنعت زنبور عسل دارای ارزش افزوده بالایی است.

وی زنبور عسل را یکی از مصداق های اقتصاد مقاومتی عنوان و تصریح کرد: این صنعت کمترین وابستگی به واردات و بیشترین ارزش افزوده را دارد.

رضایی با اشاره به نتایج سرشماری در حوزه زنبور عسل در سال 97 گفت: بر اساس این سرشماری 8 میلیون و 434 هزار کلنی در 85 هزار و 336 زنبورستان نگهداری می شوند.

وی میزان تولید عسل در کشور را در سال گذشته 90 هزار تن و میانگین تولید در کندوهای مدرن را 11 کیلوگرم اعلام کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: در سال 97 حدود 1460 تن موم، 123 تن گرده گل، 70 تن بره موم و 3 هزار و 400 کیلوگرم ژل رویال تولید شد.

به گفته وی سرانه تولید عسل در کشور 1110 گرم و سرانه مصرف 1079 گرم در سال گذشته بوده است.

رضایی با بیان این که ایران سومین تولید کننده عسل در جهان است، خاطر نشان کرد: در سال گذشته 1079 تن عسل از کشور صادر شده است.

وی با بیان این که 138 هزار نفر در صنعت زنبور داری به طور مستقیم فعالیت می کنند‏، اذعان داشت: زنبور عسل در تامین امنیت غذایی، اشتغال و فضای کسب و کار نقش مهمی دارد و ما کمتر به اهمیت زنبور عسل پرداخته ایم.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در عین حال گرده افشانی را اصلی ترین نقش زنبور عسل دانست و گفت: گرده افشانی توسط زنبور عسل موجب تنوع زیستی و افزایش تولید در بخش کشاورزی می شود.

وی درباره سند راهبردی توسعه زنبور عسل نیز اظهار داشت: این سند برای افق 1404 تدوین شده و دارای هفت محور اصلی است.

رضایی، تضمین کیفیت محصولات زنبور عسل، افزایش بهره وری عوامل تولید، توسعه محصولات جدید با ارزش افزوده بالا، حفظ و توسعه مواد ژنتیکی مورد استفاده ، توجه به بازارهای صادراتی، آموزش، ترویج، تحقیق در حوزه زنبور عسل، ترویج زنبورداران و کاهش ریسک و افزایش تاب آوری این صنعت را از اهداف سند راهبردی توسعه زنبور عسل نام برد.

بنابراین گزارش، در مراسم بزرگداشت روز جهانی زنبور عسل سند راهبردی صنعت زنبور عسل نیز رونمایی شد.

در این مراسم، همچنین برگزیدگان صنعت زنبور عسل با اهدای تندیس مورد تقدیر قرار گرفتند.