امکان تولید مرغ بومی اصلاح شده در واحدهای صنعتی

واحدهای صنعتی تولید طیور با رعایت ضوابط فنی و بهداشتی می توانند نسبت به پرورش مرغ بومی اصلاح شده اقدام کنند.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور تولیدات دامی و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، سرپرست دفتر امور طیور و زنبور عسل معاونت امور تولیدات دامی در گفت و گو با خبرنگار ما ضمن اعلام این خبر افزود: یکی از سیاست های ابلاغی سال 98، پرورش مرغ بومی اصلاح شده با هدف تولید گوشت و تخم مرغ در واحدهای صنعتی تولید طیور است.

مهندس امید امینی اظهار داشت: واحدهای صنعتی تولید طیور می توانند چوجه مورد نیاز خود را از مراکز تکثیری و یا از طریق مراکز اصلاح نژاد مرغ بومی تهیه کنند.

وی با بیان این که تا کنون 25 نسل کار اصلاح نژادی در مورد مرغ بومی کشور در مراکز اصلاح نژادی انجام شده است، تصریح کرد: با اصلاح نژاد مرغ بومی کشور در مراکز اصلاح نژادی حدود 60 تا 70 درصد عملکرد مرغان بومی نسبت به سال پایه افزایش داشته است.

امینی، تعداد مراکز اصلاح نژاد مرغ بومی کشور را هفت مورد عنوان کرد و گفت: اصلاح نژاد مرغ بومی با هدف حفظ ذخایر ژنتیکی کشور، کمک به معیشت و درآمد روستاییان و بهبود صفات تولید مرغان بومی از جمله افزایش وزن بدن و تعداد تخم مرغ صورت می گیرد.

وی در عین حال به راه اندازی یک مرکز اصلاح نژاد اردک در استان گیلان از سال 97 اشاره کرد و افزود: هدف از راه اندازی این مرکز، افزایش راندمان تولید و ارایه جوجه اردک بومی اصلاح شده به پرورش دهندگان است.

سرپرست دفتر طیور معاونت امور تولیدات دامی با اشاره به جمعیت 50 میلیونی مرغ و خروس بومی در کشور اظهار داشت: هدف ما، گسترش پرورش طیور بومی با حفظ ضوابط فنی و بهداشتی در روستاهای کشور است، اما برای جلوگیری از بروز چالش در واحدهای صنعتی و شیوع بیماری به دنبال آن هستیم که جایگاه هایی برای پرورش مرغان بومی در روستاها و منازل روستاییان ایجاد شود تا مطمئن شویم مرغان بومی با پرنده های مهاجر ارتباطی برقرار نمی کنند.

وی درباره دستیابی روستاییان به جوجه های اصلاح شده، تصریح کرد: جوجه های تولیدی در مراکز اصلاح نژاد به عنوان گله های مولد در اختیار مراکز تکثیری قرار می گیرد و در این مراکز، جوجه ظرف حداکثر 90 روز پرورش یافته و در اختیار روستاییان قرارخواهد گرفت.

تعداد مشاهده خبر53 بار