افت قیمت گوشت مرغ عامل کاهش تقاضا برای جوجه‌ریزی

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: به دلیل افت قیمت مرغ، تقاضا برای جوجه ریزی کاهش پیدا کرد و جوجه کشی‌ها هم طبق پروتکل‌های بهداشتی موظف هستند جوجه ها را اگر پس از ۲۴ ساعت فروش نرفت، کامل معدوم کرده و ضدعفونی‌های بهداشتی را در محیط اعمال کنند تا جوجه کشی برای تولید جوجه بعدی آماده شوند.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور تولیدات دامی و به نقل از ایانا، مرتضی رضایی در رابطه با میزان تولید مرغ اظهار کرد: هر ماه بسته به مناسبتهای مختلف حدود ۲۲۰ تا  ۲۴۰ هزارتن گوشت مرغ در کشور تولید می‌شود که مستلزم به جوجه ریزی حدود ۱۲۰ تا ۱۳۰ میلیون قطعه در ماه بوده و در ماه‌های مختلف متفاوت است.

وی افزود: برنامه ریزی برای تولید مرغ بازار شب عید یا ماه رمضان از چند ماه قبل شروع می‌شود تا تولید جوجه‌ یک‌روزه به حد نیاز تولید شود که در بهمن سال ۹۸ میزان جوجه یک روزه به ۱۴۰ میلیون قطعه در ماه رسید.

رضایی ادامه داد: در اسفندماه سال گذشته به دلیل تولید گوشت مرغ برای ماه مبارک رمضان تولید جوجه یک‌روزه به ۱۲۵ میلیون قطعه رسید اما متاسفانه با شیوع بیماری کرونا تقاضا برای گوشت مرغ به علل مختلف کاهش پیدا کرد که بزرگترین دلیل آن شرایط فاصله گذاری اجتماعی و تعطیلی مناسب‌ها، ادارات و مراسم‌ها بود و باعث کاهش حدود ۳ هزار تومانی قیمت گوشت مرغ در بازار شد.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به کلیپ‌های پخش شده از معدوم سازی جوجه یک‌روزه در شبکه های مجازی خاطرنشان کرد: پخش کلیپ‌های معدوم سازی باعث تحریک فضای جامعه شد و این کار به هیچ عنوان قابل قبول نیست اما این موضوع که این نوع معدوم سازی با قوانین منافات داشته باشد، صحت ندارد و در تمام دنیا از همین روش‌ها برای معدوم سازی جوجه یک‌روزه استفاده می‌شود.

وی افزود: برای تولید  تخم مرغ تنها به جوجه مرغ نیاز داریم اما از قبل نمی‌توان مرغ یا خروس بودن جوجه‌ها را قبل از خروج از تخم تعیین کرد و پس از تعیین جنسیت، جوجه خروس‌ها حذف می‌شوند که این روند در تمام دنیا انجام می‌شود.

رضایی ادامه داد: در این مدت به دلیل افت قیمت مرغ، تقاضا برای جوجه ریزی کاهش پیدا کرد و جوجه کشی‌ها هم طبق پروتکل‌های بهداشتی موظف هستند جوجه ها را اگر پس از ۲۴ ساعت فروش نرفت، کامل معدوم کرده و ضدعفونی‌های بهداشتی را در محیط اعمال کنند تا جوجه کشی برای تولید جوجه بعدی آماده شوند.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی تأکید کرد: پخش این صحنه‌ها می‌تواند باعث جریحه‌دار شدن افکار عمومی شود و حق قانونی مرغداران در این میان پایمال شود که در این زمینه مکاتباتی با دادستانی در حال انجام است تا مشخص شود که این فیلم‌ها با چه نیتی در فضای مجازی منتشر شده است.

وی تصریح کرد: دولت پرورش دهنده مرغ نیست و تمام صنعت مرغداری زیر نظر بخش خصوصی اداره می‌شود، بنابراین دولت نمی‌تواند جوجه یک‌روزه را خریداری کرده و پرورش دهد. طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار، مقر گردید تولید جوجه یکروزه از ۱۲۵ میلیون قطعه جوجه در اسفند ماه به ۱۱۵ میلیون قطعه کاهش پیدا کند.

رضایی افزود: در جلسه های ستاد تنظیم بازار که در این خصوص تشکیل شد، دو راهکار حذف گله مادر و  جمع کردن تخم مرغ نطفه دار مطرح شد که مقرر شد برای آسیب نرسیدن به گله مادر که پایه تولید جوجه در کشور هستند، تخم مرغ نطفه دار حذف شود که تبعات کمتری برای تولید داشته باشد. به نظر می رسد صحنه ها و فیلم هایی که پخش شد به دلیل عدم فروش جوجه در جوجه کشی بوده است.